2019 gick tre fyra lag från länet upp i fyran från femman IFK Lammhult, Liatorp/Eneryda IF, Tingsryd United, Växjö BOIS. Delary/Pjätteryd IF och Rottne IF missade kvalet. Nedflyttade från fyran Guddarps IF, Moheda IF och Strömsnäsbruk IF. Nykomlingar i femmorna 2020 från sexorna är  Furuby IF, Hovmantorps GoIF och Sandsbro AIK. En rejäl omsättning av lag i de olika serierna och många “nya” motståndare och arenor att besöka både för spelare och åskådare. Seriepremiärerna för division 5 serierna är mellan den 9-14 april.

I år hittar vi Kronobergslag i tre olika femmor. Den MELLERSTA, SYDVÄSTRA och SÖDRA fördelade enligt nedan.

MELLERSTA SERIEN: Moheda IF och Rottne IF (2). Övriga lag i serien är Bodafors, Hultagård, Höreda, Eksjö, Stockaryd, Malmbäck, Näshult, Rydaholm, Skede och Sävsjö

Moheda IF: Tränare: Linus Andersson – Nya spelare Jacob Hahrs, Lucas Citron

Rottne IF: Tränare: Jerry Holmbeck – nya spelare Noa Jakobsson, Kasper Johansson, Henrik Karlsson (mv), Aldin Zunic, Elias Nilsson, Elias Hågård,

Premiärmatcher: 13 april Bodafors-Moheda, Sävsjö-Rottne

——————————————————————————————————————————————————————————————————

SYDVÄSTRA SERIEN: Delary/Pjätteryd IF, Guddarps IF, Strömsnäsbruk IF, Torpa IF (4) Övriga lag är Bor, Bosna, Bredaryd, Burseryd, Dardania, Kärda, Nissafors och Reftele

Delary/Pjätteryds IF: Tränare: Niklas Jansson

Guddarps IF: Tränare: Daniel Sumiqi  – Nyförvärv Kevin Meijer, Mattias Olsson, Anton Liljedahl, Axel Bengtsson, Emil Ljungberg, Erik Harldsson, Robban Olsson, Kristian Olsson, Kiattisak Chongcham, Oscar Davidsson, Anton Fornander

Torpa IF: Tränare:  – nya spelare Johan Brorsson, Gustav Karlsman, Nshan Mirzoyan

Strömsnäsbruks IF: Tränare: Fredrik Sedin  – Nyförvärv Jonathan Wallden, Niklas Johansson, Axel Clarensson, Andreas Pettersson, Tim Törnkvist, Liridon Bajgora, Fredrik Rilöv, Abd Al Salam Hajjo.

Premiärmatcher: 13 april Strömsnäsbruk-Bosna, Burseryd-Guddarp, Torpa-Delary/Pjätteryd

 

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

SÖDRA SERIEN: Alvesta GIF, Furuby IF, Hovmantorp GoIF, Häradsbäck/Ryd IF, Konga SK, Nöbbele BK, Sandsbro AIK, Vederslöv/Dänningelanda IF, Vislanda IF (9) Övriga lag är Flygfors, Flerohopp och Emmaboda

Alvesta GIF: Tränare: Jocke Spångberg – nya spelare Alexa Vasic, Alan Muratovic, Alexander Bång (mv)

Furuby IF: Tränare: Adam Berntsson – nya spelare Geofrey Iga, Sabwe Jastas José, Hampus Olsen och ‘

Hovmantorps GoIF: Tränare: Mikael Johanssson

Häradsbäck/Ryd IF: Tränare: Edin Velic – nya spelare Dennis Olofsson

Konga SK: Tränare: Jonas Petersson

Nöbbele BK: Tränare: Erik Lundgren

Sandsbro AIK: Tränare:  Darko Vujcic –  nya spelare August Ekelöf, Jonatan Engvall, Victor Wernersson, Chris Möller, Ivar Spendler, Tobias Borgqvist, Anton Martinsson, Arvid Claesson, Olof Stramdberg, Adis Culov, Martin Frisk, Pierre Göransson och Hannes Brode

V/D IF:  Tränare: Niclas Magnusson – nya spelare Ludwig Persson, Emil Johansson, Simon Wetterling

Vislanda IF: Tränare: Ronne Aronsson/Christian Lundberg – nya spelare Isak Mörk, Erik Åkesson, Rasmus Andersson, Mattias Bellenby

Premiärmatcher: 9 april Hovmantorp-V/D, 10 april Sandsbro-Flygsfors, Vislanda-Flerohopp, Nöbbele-H/R, 13 april Konga-Furuby, 14 april Alvesta-Emmaboda

SENASTE NYTT om fotboll, som DU inte får missa

… Champion League match 2 spelas 17/18 mars – Manchester City-Real Madrid, Juventus-Lyon – Barcelona-Napoli, Bayern Munchen-Chelsea.

… Sveriges herrar landskamp 28 mars kl. 18.00 mot Ryssland på Friends Arena

… 3-4 april drar ALLSVENSKAN damer/herrar och SUPERETTAN igång med premiärer i Växjö den 3/4 VDFF-Eskilstuna och den 4/4 Öster-Brage

… Sveriges damer 14 april kl. 18.00 landskamp mot Ungern på Ullevi