Det är dags för SERIEPREMIÄR i Superettan 2019 och till helgen spelas första omgången

Lördag 30 mars: BP-Västerås, Mjällby-Varberg, Trelleborg-Gais, Örgryte-Norrby – Söndag 31 mars: Öster-Dalkurd, Syrianska-Degerfors – Måndag 1 april: Brage-Frej – Tisdag 2 april: Jönköping-Halmstad

Kronobergsfotbollen har tittat runt bland lagen i årets Superettan och från Allsvenskan kommer BP, Dalkurd och Trelleborg. Från division 1 kommer Mjällby, Syrianska och Västerås. Vi hittar flera namn med anknytning till Östers IF i många av klubbarna. Sist på sidan finns också vårt tips för hur det går 2019. 16 lag, 114 nya spelare ( drygt 10 startelvor)

Bild från www.superettan.se

Här är lite information om Östers motståndare 2019

DALKURD: Tränare Johan Sandahl (Hovmantorp) – Ett Dalkurd, som kommer från Allsvenskan.  Vann i Cupgruppspelet mot Varberg och Eskilsminne, förlorade mot Hammarby. Kända namn i laguppställningen Robin Tranberg, Rawez Laawan och Josef Ceesay. Spelar sina hemmamatcher på Gävlevallen. Spelare till och från – In: (9) Dilian Ismail (Umeå FC), Joseph Ceesay (Djurgården), Andreas Andersson, Frank Arhin (Östersunds FK), Filip Anger (Akropolis IF), Emil Berger (Rynninge IK), Simon Alexandersson (Kristiansund BK), Markus Thorbjörnsson (Kalmar FF), Christopher McVey (IF Elfsborg) – Ut:(10) Kebba Ceesay, Adam Ståhl (IK Sirius), Stefan van Der Lei (Klubblös), Alex DeJohn (Orlando City), Leopold Wahlstedt (Arendal Fotball), Eero Markkanen (PSM Makassar), Ammar Ahmed, Andrew Stadler (Syrianska FC), Henrik Löfkvist (Kalmar FF), Simon Strand (IF Elfsborg)

BRAGE: Tränare: Kleber Saarenpää – Slutade på 6:e plats i Superettan 2018 – Vann en match i Svenska Cupens gruppspel mot Rosengård -Kända namn i truppen är Simon Alexandersson (8 mål 2018) och Anton Lundin (6 mål) Spelar hemma på DomnarvsvallenSpelare till och från – In: (7) Jonathan Lundbäck (Team ThorenGruppen), Adrian Engdahl (IFK Haninge), Seth Hellberg (Syrianska FC), Bjarni Mark Antonsson (KA), Jonathan Morsay (GIF Sundsvall), Lukas Hiltunen (Kvarnsvedens IK), Karl Johansson (Forssa BK) – Ut: (4) Marcus Astvald (Degerfors IF), Erik Nilsson (Carlstad United), Filip Roos (Klubblös), Oliver Bergman (Motala AIF)

DEGERFORS: Tränare: Stefan Jacobsson – Slutade 2018 på 7:e plats i Superettan – Vann ingen match i Svenska Cupens gruppspel. Besegrades hemma av Öster med 3-1. – Kända namn i laguppställningen Oliver Ekroth, Mats Astwald och Victor Götesson. Spelar sina hemmamatcher på STORA VALLA.- Spelare till och från – In: (7) Rasmus Alm (IF Brommapojkarna), Marcus Astvald (IK Brage), Alex Lindahl (Jönköpings Södra), Daniel Janevski (GAIS), Gustav Granath (Skövde AIK), Christos Gravius (AIK), Erik Lindell (IFK Norrköping) – Ut: (6) Jonas Olsson (Carlstad United), Adrian Johansson (Karlstad BK), Marcus De Bruin, Alexander Andersson (klubblös), Josef Ibrahim (BK Forward), Kevin Wright (Örebro SK)

GAIS: Tränare: Bosko Orovic – Slutade 2018 på 10:e plats i Superettan och kom tvåa i publikligan – Vann gruppspelet före Göteborg och Örebro i Svenska Cupen, men förlorade i kvarten mot BK Häcken. Kända namn i truppen är Marcus Bergholz och Andreas Östling – Spelar hemma på Ullevi – Spelare till och från – In: (7) Predrag Randelovic (IFK Värnamo), Rasmus Rosenqvist, Arian Kabashi (IF Elfsborg), Marko Johansson (Malmö FF), Nikola Asceric (Al-Qaisumah), Netinho (IFK Värnamo), Emil Wahlström (BK Häcken) – Ut:(13) Daniel Janevski (Degerfors IF), Carl Wede (Örgryte IS), Ajdin Zeljkovic, Alexander Nadj, Emin Grozdanic (Klubblös), Alexander Leksell (FC Trollhättan), Erik Westermark, Jesper Westermark, Johan Svahn (Ljungskile SK), Ferhat Soydan (Prespa Birlik), Dusan Djuric (Halmstads BK), Filip Trajanovski (Akademija Pandev), Daniel Bennassar Nilsson (Eskilsminne IF)

HALMSTAD BK: Tränare Igor Krulj – Slutade 2018 på 5:e plast i Superettan – Vann gruppspelet i Svenska Cupen efter vinst mot Sirius och oavgjort mot Östersund. – Förlorade i kvarten mot AFC efter förlängning – Kända namn i truppen är Malkom Nilsson, Andreas Johansson, Peter Larsson, Dusan Djuric och Johan Oremo – Gabriel Gudmundsson gjorde 9 mål 2018. Spelar sina hemmamatcher på ÖrjansvallSpelare till och från – In: (5) Andreas Johansson (IFK Norrköping), Malte Påhlsson (IS Halmia), Sadat Karim (Landskrona BoIS), Joel Allansson (Randers FC), Dusan Djuric (GAIS) – Ut: (5) Marcus Mathisen (Falkenbergs FF), Otto Martler (Klubblös), Kosuke Kinoshita (Sint-Truiden), Andreas Hadenius (Dundee FC), Tryggvi Hrafn Haraldsson (IA)

BROMMAPOJKARNA Tränare: Robert Björknesjö – Nedflyttade efter spel i Allsvenskan 2018 – Vann två matcher i cupen mot Brage och Rosengård. – Kända namn i truppen är Fredrik Björken, Gustav Sandberg Magnusson och Dusan Jajic ny från Frej med 9 mål 2018 – Spelar hemma på Grimsta IP – Spelare till och från –  In: (10) Marcus Hansson (Djurgården), Adam Gradén, Hampus Elgan (IK Frej Täby), Billy Nordström (IFK Göteborg), Oscar Pehrsson (IK Sirius), Albin Linnér (AIK), Ali Suljic (BK Häcken), Benny Lekström, Dusan Jajic (Hammarby), Isac Lidberg (IK Start) – Ut: (12) Rasmus Alm, Jacob Ortmark (Degerfors IF), Christopher Brandeborn, David Ochieng (Klubblös), Ludvig Öhman (Grimsby Town), Mohanad Jeahze (Mjällby AIF), Moustafa Zeidan (IK Frej Täby), Erik Figueroa (Union la Calera), Petar Petrovic (Radnicki Nis), Jack Lahne (Amiens SC), Nikola Petric (Panachaiki), Marko Nikolic (Vasalunds IF)

IK FREJ: Tränare: Lukas Syberyjski – Kom 2018 på 9:e plats i Superettan – Spelade 1-1 mot Elfsborg i Svenska cupen gruppspel -Kända namn i truppen är Daniel Sliper och mv. Tim Erlandsson – Spelar sina hemmamatcher på Vikingavallen/Täby IP. – Spelare till och från – In: (13) Melvin Frithzell (Landskrona BoIS), Andrés Hernández (Portuguesa FC), Oscar Krusnell, Abdul Halik Hudu, Albin Hultin, Samouil Izountouemoi (Hammarby), Jonas Olsson (Sollentuna FK), Tim Erlandsson (Nottingham Forest), Daniel Sliper (Örgryte IS), Pedro Ribeiro (Fresno FC), Moustafa Zeidan (IF Brommapojkarna), Henrik Millbert (Umeå FC), Jon Birkfeldt (IFK Värnamo) – Ut: (10) Adam Gradén, Hampus Elgan (IF Brommapojkarna), Nsima Peter (Falkenbergs FF), Philip Wiström (Jönköpings Södra), Linus Dahlgren, Victor Fors (Klubblös), Jakob Glasberg (Trelleborgs FF), David Zlotnik (Akropolis IF), Andreas Bellander (Karlstad BK), Konstantinos Stavrothanasopoulos (VPS)

JÖNKÖPING SÖDRA: Tränare: Anders Brännström -11:e plats i Superettan 2018 -Vann två matcher i Svenska Cupens Gruppspel mot Norrby och ÖIS -Kända namn i truppen är Anton Cajtoft mv, Sebastian Crona, Tommy Thelin och Johan Orlov och Daryl Smylie (4 mål, 2018) Spelar hemma på Stadsparksvallen. Spelare till och från – In: (6) Philip Wiström (IK Frej Täby), Enock Kwakwa (Falkenbergs FF), Fabio Gama (IFK Värnamo), Aaron Donker, Emmanuel Boateng Agyenim, Sadick Abubakaari (Nkoranza Warriors) – Ut:(9) Alex Lindahl (Degerfors IF), Fredrik Olsson, Pontus Wik, Anton Liljenbäck (Klubblös), Lukas Eek, Markus Tegebäck, Adam Fägerhag (Assyriska Turabdin), Carljohan Eriksson (Mjällby AIF), Max Watson (Mjällby AIF)

NORRBY IF: Tränare: Mohammed Ali Khan -12:e plats i Superettan 2018 -Kryssade mot AIK i Svenska Cupens gruppspel -Kända namn i truppen är Niklas Saivolainen, Robert Strömberg, Alexander Heningsson och Richard Yarsuvat (9 mål, 2018)- Spelar hemma på Borås ArenaSpelare till och från –  In: (8) Dardan Rexhepi (Klubblös), Dridric Andersson, Dijan Vukojevic (Husqvarna FF), Marwan Bazi (IFK Norrköping), Edafe Egbedi (Landskrona BoIS), Anton Maikkula (Kalmar FF), Robin Strömberg (Ljungskile SK), Alexander Henningsson (IFK Värnamo) – Ut:(13) Nino Osmanagic, Patrick Dyrestam (Klubblös), Marc Axengren, Hugo Svensson (Dalstorps IF), Marcus Översjö, Lasse Nilsson (Avslutat karriären), Robin Holmer (Kinna IF), Kenan Mehovic (IK Gauthiod), Gzim Istrefi (Stenungsunds IF), Linus Tornblad (Örgryte IS), Mehmed Dresevic (AFC Eskilstuna), Kardo Aso (Karlstad BK), Shkelqim Krasniqi (AE Sparti)

MJÄLLBY AIF: Tränare: Milos Milojevic -Uppflyttade från division 1- Spelar hemmamatcherna på StrandvallenSpelare till och från – In: (7) Carljohan Eriksson (Jönköpings Södra), Mohanad Jeahze (IF Brommapojkarna), Felix Konstandeliasz, Pavle Vagic (Malmö FF), Ottar Magnus Karlsson (Molde FK), Gisli Eyjolfsson (Breidablik), Max Watson (Jönköpings Södra) – Ut:(4) Oskar Sverrisson (BK Häcken), Axel Andersson (Klubblös), Axel Norén (Gefle IF), Simon Dimitrijevic (Assyriska Turabdin)

SYRIANSKA FC: Tränare: Korosh Hatami – Uppflyttade från division 1 – Kända namn i truppen är Patrik Dyrestam, Sebastian Rajalakso, Mauricio Albornoz och Mathias Ranigie. Spelar sina hemmamatcher på Södertälje FotbollsarenaSpelare till och från –  In: (13) Elias Durmaz (Hammarby), Giovanni Hiwat (PEC Zwolle), Ammar Ahmed, Andrew Stadler (Dalkurd FF), Smajl Suljevic (Östersunds FK), Steeven Ribery (Klubblös), Martin Falkeborn (Lilleström SK), Lumala Abdu (Kalmar FF), Abdel Diarra (KFCO Beershot), Beneyam Demte (KF Skenderbeu), Anders Bååth (Klubblös), Patrick Dyrestam (Klubblös), Mauricio Albornoz (Klubblös) – Ut:(12) Diego Brum, Denis Viana Da Silva, Kaoru Tanimoto, Rani Haddad, Sani Tahir, Alagie Sosseh, Mattias Mete (Klubblös), Seth Hellberg (IK Brage), Nahir Oyal, Charbel Mirza (Arameisk-Syrianska), David Yarar (Assyriska FF), Moses Makinde (Tulsa Roughnecks)

TRELLEBORGS FF: Tränare: Peter Swärdh -Nedflyttade från Allsvenskan – Kända namn i truppen Zoran Jovanovic och Salif Camara Jönsson – Hemmapaln: VångavallenSpelare till och från In: (7) André Reinholdsson (IFÖ Bromölla), Philip Mårtensson (Torns IF), Jakob Glasberg (IK Frej Täby), Niklas Vesterlund (FC Köpenhamn), Hugo Andersson (Malmö FF), Nebiyou Perry (1. FC Köln), Dennis Antwi (IK Start) Ut:(12) Johannes Johansson, Furkan Motori, Jacob Palander, Kofi Sarkodie, Denis Petersson (Klubblös), Freddie Brorsson (Örgryte IS), Alexander Blomqvist (GIF Sundsvall), Deniz Hümmet (IF Elfsborg), Lasse Nielsen (Lyngby BK), Johan Brannefalk (Ljungskile SK), Marcus Pode (IFK Klagshamn)

VARBERGS BOIS: Tränare: Joakim Persson – Kvar i Superettan efter kvalspel – En oavgjord i Svenska Cupens gruppspel mot Eskilsminne – Kända spelare i truppen är Joakim Lindner, Erik Zetterberg och Nahom Netaby (10 mål 2018) Hemmaplan: PåskbergsvallenSpelare till och från – In: (8) Robin Book (Utsiktens BK), Edwin Condrup (Lunds BK), Thierry Zahui (Helsingborgs IF), Philip Ljung (Landskrona BoIS), Tobias Karlsson (Grebbestads IF), Vuk Lugonjic (IS Halmia), Astrit Seljmani (Torns IF), August Strömberg (Gefle IF) – Ut:(7) Oliver Stanisic (Örgryte IS), Zev Taublieb (Åtvidabergs FF), Joel Palmquist (Ljungskile SK), Eddie Tran (Kristianstad FC), Jakob Bergman (Nyköping BIS), Albin Skoglund (Utsiktens BK), Axel Olsson (Ängelholms FF)

VÄSTERÅS SK: Tränare: Thomas Gabrielsson – Uppflyttade från division 1 – Kända namn i truppen är Jesper Floren, Stefan Batan och Jonas Hellgren –  Hemmaplan: Solid Park ArenaSpelare till och från –  In: (5) Sean Sabetkar, Samuel Holm (Sollentuna FK), Emil Skogh (Örgryte IS), Filip Ottosson (Eskilsminne IF), Jesper Florén (Gefle IF) – Ut:(7) Robin Blommé (Avslutat karriären), Mathias Benker (Nyköpings BIS), Fredrik Lundqvist, Koyar Salimi (Klubblös), Yonathan Getachew (Kristianstad FC), Kevin Custovic (Enköpings SK), Dennis Botchey (Skiljebo SK)

ÖRGRYTE IS: Tränare: Tomas Askebrand – Fjärde plats i Superettan 2018 – Kända namn i truppen är Stojan Lukic, Kalle Lindblad, David Engström och Jose Almeida – Hemmaplan: Gamla UlleviSpelare till och från – In: (9) Carl Wede (GAIS), Oliver Stanisic (Varbergs BoIS), Freddie Brorsson (Trelleborgs FF), Victor Sköld (Örebro SK), Alexander Bernhardsson (Sävedalens IF), Fredrik Johansson Zanjanchi (Hisingsbacka FC), Fredrik Andersson (Malmö FF), Ailton Almeida (Klubblös), Linus Tornblad (Norrby IF) – Ut: (12) Daniel Sliper (IK Frej Täby), Gabriel Altemark-Vanneryr, Dida Rashidi, Allan Mohideen (Klubblös), Diego Montiel (KFCO Beerschot), Emil Skogh (Västerås SK), Jacob Ericsson (Falkenbergs FF), Stojan Lukic (Avslutat karriären), Kristoffer Björk (IK Oddevold), Lars Fuhre (Asker Fotball), Kevin Fransson (Parma FC), Jesper Jörnvik (FC Stockholm)

ÖSTERS IF – Spelare till och från – In: (3) Jonathan Larsson (Helsingborgs IF), Carl Johansson (Kalmar FF), Tobias Andersson (IFK Värnamo) Ut: (3) Darmin Sobi (Växjö Norra), Enoch Adu (Nyköpings BIS), Mario Vasilj (Avslutat karriären)

Källor: Superettan.se, klubbarnas webbsidor och fotbolltransfers.com

Kronobergsfotbollen tippar SUPERETTAN 2019

 

TOPP TRE utmanare är BP,  Dalkurd, Halmstad BK och Örgryte IS

TOPP SEX utmanare är Brage, Jönköping, Mjällby, Syrianska, Trelleborg och Öster

Degerfors, Frej, Gais, Norrby, Varberg och Västerås får jobba hårdast för nytt kontrakt