Inga svensk lag i årets Europaspel, när kvalet till de olika cuperna är avgjort. Inget Malmö FF, Djurgården, Hammarby, men flera svenska spelare i de olika lagen i båda cuperna. Vi bjuds också på många intressanta matcher redan i gruppspelet i både Champions League och Euro League.

CHAMPIONS LEAGUE: Första omgångens matcher spelas den 20-21/10  och här är mina favoriter

20/10

Grupp E Sevilla, Chelsea, Krasnodar, Rennes med Marcus Berg, Viktor Claesson och Kristoffer Olsson i ryska Krasnodar (RENNES-KRASNADOR, CHELSEA-SEVILLA)

Grupp F Zenit, Dortmund, Lazio, Club Brügge (ZENIT-BRUGGE, LAZIO-DORMUND)

Grupp G Juventus, Barcelona, Dynamo Kiev, Ferencvaros med Dejan Kulusevski i Juventus (DYNAMO-JUVENTUS, BARCELONA-FERENSVAROS)

Grupp H PSG, Manchester United, RB Leipzig, Istanbul Basaksehi med Victor Lindelöf ManUnited och Emil Forsberg, Leipzig (LEIPZIG-ISTANNBUL, PSG-MANUNITED)

21/10

Grupp A Bayern München, Atlético Madrid, Red Bull Salzburg, Lokomotiv Moskva  (SALTZBURG-LOKOMOTIV, BAYERN-ATL. MADRID)

Grupp B Real Madrid, Sjachtar Donetsk, Inter, Borussia Mönchengladbach (REAL MADRID-SJACHTAR, INTER-MÖNCHENGLADBACH)

Grupp C Porto, Manchester City, Olympiakos, Marseille (MANCITY-PORTO, OLYMPIAKOS-MARSEILLE)

Grupp D Liverpool, Ajax, Atalanta, Midtjylland med Joel Andersson och Jens-Lys Cajuste i Midjylland (AJAX-LIVERPOOL, MIDJYLLAND-ATALANTA)

EUROPA LEAGUE Första omgångens matcher spelas den 22/10

Group A: Roma, Young Boys, CFR Cluj, CSKA Sofia (CSKA-CLUJ, YOUNG BOYS-ROMA)
Group B: Arsenal, Rapid Wien, Molde, Dundalk med Andreas Linde o Mattias Moström i Mplde (DUNDALK-MOLDE, RAPID-ARSENAL)
Group C: Leverkusen, Slavia Praha, Hapoel Beer-Sheva, Nice (HAPOEL-SLAVIA, LEVERKUSEN_NIVE)
Group D: Benfica, Standard Liège, Rangers, Lech Poznań (STANDARD-RANGERS, POZNAN-BENFICA)
Group E: PSV Eindhoven, PAOK, Granada, Omonoia (PAOK-OMANIA, PSV-GRANADA)
Group F: Napoli, Real Sociedad, AZ Alkmaar, Rijeka med Alexander Isak i Real Sociedad och Jesper Karlsson AZ Alkmaar (NAPOLI-AZ, RIJEKA-SOCIEDAD)
Group G: Braga, Leicester, AEK Athens, Zorya Luhansk ( BRAGA-AEK, LEICESTER-LUHANSK)
Group H: Celtic, Sparta Praha, AC Milan, LOSC Lille med Zlatan Ibrahimovic i AC Milan (SPARTA-LILLE, CELTIC-MILAN)
Group I: Villarreal, Qarabağ, Maccabi Tel-Aviv, Sivasspor (VILLAREAL-SIVASSPOR, TELAVIV-QARABAG)
Group J: Tottenham, Ludogorets, LASK, Royal Antwerpen (LUDOGORETS-ANTWEREN, TOTTENHAM-LODZ)
Group K: CSKA Moskva, Dinamo Zagreb, Feyenoord, Wolfsberg (WOLFSBURG-CSKA,  DINAMO-FEYENORD)                                                                                            Group L: Gent, Crvena zvezda, Hoffenheim, Slovan Liberec (HOFFENHEIM-RÖDA STJÄRNAN, SLOVAN-GENT)

I damernas CHAMPION LEAGUE 2020-21 spelar Rosengård och Kopparberg/Göteborg och den 22 oktober 12.00 är det lottning av kvalomgång 1