NU ÄR DET DAX….Det är en mängd träningsmatcher i länet kommande månader. Seriepremiärer i början av april för damallsvenskan, Superettan och tvåan, men NU gäller förberedelser. Först ut är Växjölagen Växjö Norra IF och Hovshaga AIF på Fagrabäckplanen torsdag 23/1 kl. 18.30 och VDFF mot IFK Kalmar fredag 24/1 kl. 16.00 i Växjö Tipshall och sedan följer matcherna i strid ström.

31/1 Växjö DFF-Linköping

1/2 HAIF-Åryd, Karlslund-Växjö Norra

2/2 Kalmar-Öster

7/2 Öster-Värnamo

8/2 Ä/L-Karlshamn United, Åryd-Räppe, Markaryd-Leikin

11/2 Östers U21-Ä/L, Växjö Norra-VBK

12/2 Alvesta-Kärda

15/2 Markaryd-Osby, Tingsryd-IFK Oskarshamn,  Växjö DFF Akademi-VBK

14-16/2  Åryds Cupen i Växjö Tipshall

20/2 Sölvesborg-Växjö Norra

22/2 Finalspel Åryds Cupen i Växjö Tipshall, Varberg-Ljungby, Älmhult-Häradsbäck, Ingelstad-Nöbbele, Vislanda-Moheda, Ingelstad-Nöbbele, Torpa-Kånna Furuby-Tingsryd, Vimmerby-VBK,

23/2 Öster-Linköping,  Strömsnäsbruk-Bjärnum, Alvesta-Slätthög, Lagan-Anderstorp, Sölvesborg-Älmhult

26/2 Sibbhult-Älmhult

28/2 Växjö DFF-Kungsbacka, Sävsjö-Rottne

29/2 Berga-Ä/L, Ljungby-VBK, HAIF-Lammhult, Lagan-Torpa, Ljungby-Växjö BK, Örkelljunga-Markaryd, Växjö Norra-Räppe, Älmhult-Gransholm, Hovmantorp-Tingsryd, Strömsnäsbruk-Göteryd, Ingelstad-Rejban, Lindås-Lessebo, Häradsbäck-D/P,  Lenhovda-Vexio FK, Vislanda-Tolg, Guddarp-Hamneda, LEIF-Moheda,  Ljungby-Grimslöv, Värnamo-Växjö DFF Akademi

1/3 Karlsund-Växjö Norra, Alvesta United-Araby,  VBK B-Alvest,  Alvesta-Ingelstad

3/3 HAIF-Räppe, Värnamo U21-Öster U21

6/3 Sävsjö-Lammhult, Gransholm-Rejban, Sandsbro/Hovshaga-VBK, Jämshög-Tingsryd

7/3 Ä/L-Pukeberg, Växjö BK-Ingelstad, Ljungby-Myresjö, Markaryd-Lagan, LEIF-Nöbbele, Gransholm-Rejban, Älmhult-Osby, Strömsnäsbruk-D/P, Berga-Räppe, Alvesta-Hovshaga, Sätthög-Rottne, Furuby-Växjö BOIS, Guddarp-Häradsbäck, Vissefjärda-Konga, Torpa-Agunnaryd Gnosjö-Ljungby

8/3 V/D-Åryd, Växjö BK B-Rottne,  Växjö DFF-LB07, Eksjö-VBK, VDFF Akademi-Älmhult

10/3 HAIF-Tolg

13/3 Sävsjö-Norrhult, Torpa-Bor

14/3 Saxemara-Ä/L, Växjö BK-Rejban,  Hovshaga-Markaryd, Åryd-Tingsryd, Sandsbro-Rottne, Ljungby-Gnosjö, Lagan-Gransholm, Guddarp-Lammhult, Älmhult-IFK Karlshamn, Häradsbäck-Strömsnäsbruk, Åryd-Tingsryd, Ingelstad-Slätthög, VBK-Åseda, Räppe-Gute, Sandsbro-Rottne, Sillhövda-Lessebo, Ljungby-Alvesta

15/3 Växjö Norra-Gute, VBK B-Wexio FK, Alvesta United-Västra Torsås, Växjö BK-Älmhult

19/3 Lagan-Waggeryd

20/3 Sölvesborg-Växjö Norra

21/3 Ä/L-Asarum, Växjö BK-Gransholm, HAIF-Bäckseda, Hvetlanda-Ingelstad, Ljungby-Växjö Norra, LEIF-Tingsryd, Markaryd-Västra Karup, Rejban-Lammhult, Älmhult-D/P, Strömsnäsbruk-Kånna, Fridlevstad-Nöbbele, Karlskrona-Räppe, Furuby-Rottne, Alvesta-Lessebo, Hvetlanda-Ingelstad, Värnamo-VBK, Näsum-Ingelstad, Ljungby-Egnahem, Röke-Älmhult

22/3 Åryd-Lagan, Slätthög-Värnamo S,Alvesta United-Tolg, Ljungby-V/D

24/3 Växjö Norra-Öster U19

26/3 Markaryd-D/P

28/3 Ä/L- Sölvesborg, Växjö BK-Hovshaga, Sandsbro-Hovmantorp, Rejban-Moheda, Ljungby-Älmhult, Lagan-Gislaved,  Slätthög-Tingsryd, Markaryd-Wormo, Gransholm-Lammhult, Växjö Norra-Högsby, Kvibille-Strömsnäsbruk,V/D-Lessebo, Grimslöv-Furuby,  Alvesta-Vislanda, Kristianstad-Växjö DFF, Växjö BK-Älmhult, Ljungby-Trönnige

29/3 Nordvärmland-Räppe, Holsby-Lenhovda

30/3 Lagan-Bor

3/4 Vislanda-Ryssby, Västra Torsås-Lenhovda

4/4 Åryd-Slätthög, Nässjö-Ljungby, Lagan-D/P, Anderstorp-Växjö Norra, Ingelstad-Bredaryd, Emmaboda-Tingsryd, Gransholm-V/D, Alets-Alvesta, Böda/Högby-Rottne, LEIF-Lessebo, Vissefjärda-Furuby, Emmaboda-Ingelstad, Astrio-Ljungby

8/4 Sävsjö-Moheda

10/4 Liatorp-Ingelstad, Hamneda-Ljungby 

12/4 Grimslöv-Växjö BK

13/4 VBK-Rottne