Dags för seriepremiärer för den SVENSKA ELITFOTBOLLEN och Allsvenskan för herrar och damer  samt SUPERETTAN med Östers IF drar igång igen

Allsvenskan:
Omgång 1:
Söndag 14 juni: 12:00 IK Sirius – Djurgårdens IF. 14:30 IFK Norrköping – Kalmar FF, 14:30 IFK Göteborg – IF Elfsborg, 17:30 Örebro SK – AIK, 17:30 Hammarby IF – Östersunds FK (Dplay)

Måndag 15 juni: 19:00 Falkenbergs FF – BK Häcken, 19:00 Helsingborgs IF – Varbergs BoIS, 19:00 Malmö FF – Mjällby AIF,

Omgång 2:
Onsdag 17 juni: 19:00 IF Elfsborg – Hammarby IF, 19:00 Djurgårdens IF – Örebro SK, 19:00 AIK – IFK Norrköping (Dplay)

Torsdag 18 juni: 19:00 BK Häcken – Malmö FF, 19:00 Östersunds FK – IK Sirius, 19:00 Mjällby AIF – Falkenbergs FF, 19:00 Varbergs BoIS – IFK Göteborg. 19:00 Kalmar FF – Helsingborgs IF (Dplay)

Omgång 3:
Söndag 21 juni: 14:30 IFK Norrköping – Djurgårdens IF, 14:30 Falkenbergs FF – Kalmar FF, 14:30 Malmö FF – Varbergs BoIS, 17:30 Hammarby IF – AIK, 17:30 Örebro SK – Östersunds FK (Dplay)

Måndag 22 juni: 19:00 IK Sirius – BK Häcken, 19:00 Helsingborgs IF – IF Elfsborg, 19:00 IFK Göteborg – Mjällby AIF

DAMALLSVENSKAN

Omgång 1: 28/6 Umeå-Piteå, Uppsala-Djurgården, Linköping- Växjö DFF, Kopparberg/Gbg-Kristianstad, Rosengård-Vittsjö, KIF Örebro-Eskilstuna

Superettan:
Omgång 1:
Tisdag 16 juni: 19:00 Akropolis IF – Dalkurd FF,19:00 AFC Eskilstuna – Västerås SK, 19:00 GIF Sundsvall – Umeå FC, 19:00 Halmstads BK – Trelleborgs FF. 19:00 GAIS – Jönköpings Södra IF

Onsdag 17 juni: 19:00 Ljungskile SK – Örgryte IS, 19:00 Degerfors IF – IK Brage. 19:00 Östers IF – Norrby IF

Omgång 2:
Söndag 21 juni: 14:30 Norrby IF – GAIS, 14:30 Umeå FC – Akropolis IF, 17:30 Västerås SK – Degerfors IF

Måndag 22 juni: 19:00 IK Brage – GIF Sundsvall

Tisdag 23 juni: 19:00 Trelleborgs FF – Östers IF, 19:00 Dalkurd FF – AFC Eskilstuna, 19:00 Jönköpings Södra IF – Ljungskile SK, 19:00 Örgryte IS – Halmstads BK

Omgång 3:
Lördag 27 juni: 13:00 AFC Eskilstuna – Umeå FC, 15:00 Akropolis IF – Örgryte IS, 17:30 GIF Sundsvall – Dalkurd FF, 17:30 Halmstads BK – Jönköpings Södra IF, 17:30 Östers IF – Västerås SK, 

Söndag 28 juni: 14:30 GAIS – IK Brage, 14:30 Degerfors IF – Norrby IF, 17:30 Ljungskile SK – Trelleborgs FF