Silly Season Superettan, 132 nyförvärv 2018 ?

Mer än 11 nya startelvor i de sexton lagen i Superettan. AFC Eskilstuna, Brage, Degerfors,Falkenberg, Frej, Gais, Gefle, Halmstad, Helsingborg, Jönköping, Landskrona, Norrby, Varberg, Värnamo, Örgryte är lagen i nästa års serie och nedan en dagsrapport om vilka nya spelare resp.lag skaffat sig. AFC Eskilstuna ett helt nytt lag för Öster samtidigt, som IK Brage väcker många gamla minnen.

Vi hittar två fd. Östertränare, som Roar Hansen i IFK Värnamo och Thomas Askebrand i Örgryte.  Några ”gamla” Österlirare, som spelat för de rödblå, en hel startelva, hittar vi också i konkurrentlagen. Alexander Nadj, Robin Östlind, Tibor Joza, Marcus Bergholz, Malcolm Nilsson, Darijan Bojanic, Elmin Nurkic, Johan Andersson, Oskar Dahlström, Kalle Lindblad, Sebastian Chrona och numera också Alexander Henningsson.

Här är alla nya namn, tills dags dato, 132 nyförvärv i 16 klubbar, som vi får se i Superettan 2018. En av de mest utmärkande är Svenske Landslags kaptenen, Anders Granqvist, som efter VM i sommar bestämt spela för Helsingborgs IF.

AFC: Anel Raskaj, Wellyson, Kadir Hadzic, Adnan Kojic, Kevin Bisse, Gianluca Curci, Luka Mijaljevic, Mihail Ivanov, mv. Ibrahim Blati Toure (9)

Brage: Mattias Liljestrand, Robin Sellin, Oliver Bergman, Marcus Astvald, Simon Alexandersson, Oscar Lundin, Jarlid Kerkich,  Mihlali Mayambela (8)

Degerfors: Erik Lindell, Alan Asaad, Kevin Wright, Christian Glavius, Oliver Eklund, Anders Jernarp, Ismail Deawara, Viktor Götesson, Erik Björndahl (9)

Falkenberg: Robin Östlind, Karl Söderström, Anton Wede (3)

Frej: David Zlotnik, Amadeus Söögaard, K Stavrothansopoulos, Victor Fors, Martin Falkeborn, Joseph Ceesay, Luca Gerbino Polo, Hampus Elgan, Marcus Hansson, Andreas Bellander, Amadou Jawo (11)

Gais: Marcus Bergholtz, Jesper Westermark, Andreas Östlund, Stefan Ilic, Niclas Olsson, Edin Hamodovic, Junes Barney, Alexander Nadj, Jonas Lindberg, Allan Mohideen (10)

Gefle: Andreas Andersson, Anton Krajl, Nathan Sansara, Erik Törnros, Fitim Kastrati (5)

Halmstad: Thomas Boakye, Peter Larsson, Dida Rashidi, Andreas Hadenius (4)

Helsingborg: M Abubakari, Andri Bjarnason, Anders Randrup, Mamodo Moro, Fredrik Liverstam, Andreas Granqvist (6)

Jönköping: Axel Lindahl, Frank Pettersson, Amir Al-Ammari, Carljohan Eriksson, Anton Liljenbäck, Peter Gwargis, Ahmad Gero, Erik Moberg, Sebastian Crona, Jakob Orlov, Marcus Johansson (11)

Landskrona: Monday Samule, Bahrudin Atajic, Granit Stagova, Victor Noring mv (4)

Norrby: Kenan Mehovic, Hugo Svensson, Jonathan Azulay, Daniel Sijan, Lasse Nilsson, Adam Eriksson, Patrick Dyrestam, Marc Axengren, Meriton Qoraj, Richard Yarsuvat (10)

Varberg: Elmin Nurkic, Peparim Beqaj, Albert Ejupi, Ngthom Netaby, Jacob Bergman, Matthew Pyzdrowski, Sebastian Möller, Albin Skoglund, Hampus Bohman, Hampus Zackrisson, Albin Svensson, Eddie Gran, Teddý Bergkvist, Zev Taublieb, Axel Olsson, Adama Fofana (16????)

Värnamo: York Rafael, Jon Birkfeldt, Victor Kristiansson, Anton Maikkula, Alexander Henningsson, Lumala Abdu, Robin Jacobsson, Alexander Jönsson, Max Olsson, Predrag Randelovic  (10)

Örgryte: Kalle Lindblad, Filip Almström, David Engström, Diego Montiel, Simon Nilsson, Jakob Lindström, Anton Lans,  Jesper Jörnvik, Gustaf Ludwigson, Alibek Aliev (10)

Öster: Oliver Silverholt, Liridon Silka, Fredrik Lundgren, Simon Helg, Stefan Karlsson, Calle Johansson (lån) (6)

Första omgången spela enligt följande

31 mars: Halmstad-Helsingborg, AFC-Brage

1 april: Öster-Degerfors, Gais-Jönköping, Landskrona-Falkenberg

2 april: Gefle-Värnamo, Frej-Norrby

3 april: Varberg-Örgryte

%d bloggare gillar detta: